Stiže zima, ali nemojte se zato prestati kretati
Hladnoća i niske temperature često nam služe kao opravdanje za ostanak u kući. Priznajemo - ostanak u kući na toplom dok je vani iznimno hladno ponekad zvuči dobro. No, prednosti kretanja na svježem zraku zimi su višestruke, za mentalno i fizičko zdravlje. Stoga nemojte zaboraviti na činjenicu koliko je važno ostati u pokretu u čemu vas ne bi trebale spriječiti niti niske temperature.
Svježi zrak i kretanje, uz poneku zraku zimskog sunca, korisni su za zdravlje i iznimno pozitivno utječu na raspoloženje. Svaka zimska šetnja se može prilagoditi vašim zdravstvenim mogućnostima, samo se trebate dobro pripremiti za zimske uvjete. Slojevita odjeća je važna i neophodna, uz dobru procjenu vlastitih fizičkih mogućnosti. I kratka šetnja može puno značiti za zdravlje.
Evo koji su sve benefiti zimskih šetnji.
- Hodanje je jeftino i svima dostupno
Baš tako. Hodanje je svima dostupno, ne košta ništa i uvijek je bolji izbor od beskrajnog sjedenja na kauču. Znanstveno su već mnogo puta dokazane prednosti kretanja i to svega 30 minuta dnevno. Potrebno je samo prilagoditi intenzitet svojim zdravstvenim mogućnostima. U skladu s tim, kretanje smanjuje rizik od srčanog udara, pospješuje cirkulaciju, smanjuje bolove u leđima, utječe na smanjenje problema s pretilošću te poboljšava cjelokupni dojam i prokrvljenost organizma. Zimi, kada biološki zakoni određuju svoje, vaš će organizam itekako cijeniti sve navedene benefite.
- Vrijeme provedeno na svježem zraku utječe na raspoloženje
Vjerojatno najvažnija vrijednost tjelesne rekreacije zimi je u njenom antidepresivnom djelovanju. Blagdani, dobro raspoloženje i intenzivnija druženja mogu za posljedicu imati i svojevrsnu potištenost tijekom hladnih mjeseci. Tome u prilog brojna istraživanja su dokazala kako bavljenje nekim sportom, makar i fizičkom aktivnošću s niskim stupnjem napora, može biti odlična terapija protiv depresije. Čak i ako vas nije uhvatila zimska potištenost, dnevna svjetlost i kretanje na svježem zraku pozitivno će utjecati na vas.
- Kalorije se brže sagorijevaju
Tijekom zime najlakše se debljamo što je posljedica češćeg boravka u kući kada i češće jedemo, pri čemu su zimski jelovnici prilagođeni uvjetima i podrazumijevaju masniju hranu. Također, zimi tijelo intenzivnije radi kako bi ostalo temperirano odnosno zagrijano tijekom fizičke aktivnosti. Više rada podrazumijeva i više trošenja masnih naslaga i zato je bitno da se krećete na svježem zraku. Jedna znanstvena studija je pokazala kako na niskim temperaturama tijelo može povećati sagorijevanje i do 30 posto.